safran-nasil-yetistirilir

Safran üreticiliği yaparak eğitim masraflarını çıkarıyor!

Bartın’da yaşayan 37 yaşındaki Pembe Yıldız, “mucize bitki” olarak adlandırılan safran üreticiliği yaparak üniversite masraflarını karşılıyor. Pembe Yıldız’ın başarı hikayesi, babasının karşı çıkmasına rağmen Karadeniz bölgesinde yetişen safran bitkisini üretmek için İl Özel İdaresi’nden 8.500 liralık destek almasıyla başlıyor. Aldığı destek ve eğitimden sonra Safranbolu’dan 120 kilogramlık safran soğanı temin eden Yıldız, 2 dönümlük araziye safran ekiyor. Kısa süre içinde oldukça iyi bir gelir elde etmeye başlayan başarılı girişimci, kazandığı parayla hem eğitim masraflarını karşılamaya hem de ailesine maddi destek sağlamaya başlıyor. Pembe Yıldız’ın başarısı üzerine İl Özel İdaresi, 2015 yılında da 10 bin lira destek vererek, başarılı girişimcinin safran ekim alanını genişletmesini sağlıyor.

Yıldız, kendisiyle yapılan bir röportajda bu işe ilk olarak 2013 yılında deneme amaçlı 2 kilogram safran soğanı alarak başladığını söylüyor. Bartın Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde eğitimine devam eden başarılı kadın girişimci, safran üretmeye karar verdiğinde babasının kendisine “yapamazsın, bu iş buralarda olmaz” demesine rağmen vazgeçmediğini aktarıyor.

Baba Hasan Yıldız ise safran üretme işine başlayacağını söylediğinde kızına karşı çıktığını ancak kızının başarılı olacağını gördükten sonra kendisine destek olduğunu belirtiyor. Hatta kızının safran bahçesine hayvan gübresi temin ettiğini de belirtiyor.

Dört bir tarafı cennet olan ülkemizde her türlü bitki, meyve ve sebze yetişebiliyor. Siz yeter ki cesaretli olun ve başaracağım diyerek işe başlayın. Başarılı olacağınızı kanıtlamanıza bile gerek yok, cesaretiniz olduğunu göstermeniz bile birilerinin size destek olması için yeterlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir