Denizlili Ayşe Banaz Yaprak Sarması

Yaprak Sarması imalatı ile gelen başarı!

Kadın girişimcilerin başarı hikayelerine yer vereceğimiz kategorimizin ilk yazısına “Denizlili Ayşe Banaz’ın yaprak sarması ile elde ettiği başarı” konu olacak.

Ayşe Banaz, Denizli’de Merkezefendi ilçesinde hayatını sürdüren 4 çocuk annesi bir ev hanımıydı. Aile bütçesine katkıda bulunmak için yaprak sarması yapıp satmaya karar verdi. 3 yıl önce eşi Hulusi Banaz ve ağabeyi Bünyamin Tatar’ın desteğini alarak “yaprak sarması imalathanesi” açtı.

İlk zamanlarda tek başına çalışan Ayşe Banaz, zamanla piyasada yer edinmeye başladı ve üretimini artırmak için yanına kendisi gibi ev hanımı olan çalışanlar almaya başladı. 3 yıl içinde Denizli pazarında adını duyurdu ve büyük süpermarketlere yaprak sarması satmaya başladı. Kapasitesini iyiden iyiye artıran ve Denizli pazarında tanınır hale gelen Banaz, yaprak sarmalarını İstanbul, Bursa ve Aydın’a da satmaya başladı.

Yaprak sarmasında Denizli’nin Çal ilçesinde yetişen asma yapraklarını kullanan Banaz, Çal’ın asma yapraklarının kaliteli ve damarsız oluşunun ürünün lezzetine büyük katkısı olduğunu söylüyor.

Yaprak sarmasının kilogramını 14 TL‘den satan Ayşe Banaz’ın şimdiki hedefi ise Avrupa ülkelerine ihracat yapmak. Bu konuda Banaz’ın en büyük destekçileri ise işin en başından beri desteklerini esirgemeyen eşi ve ağabeyi.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir