20 bin lira sermaye ile ne yapılır

20.000 TL veya daha az sermaye ile yapılabilecek işler

Kendi işinizi yapmak konusunda kararlı, ancak yeterli sermayeye sahip olmadığınız için endişeleriniz mi var? Bir banka kredisi almadan önce, elinizdeki sermaye ile neler yapabileceğinizi değerlendirmenizi öneriyoruz. Bu makalemizde başarısı kanıtlanmış 20 Bin Lira veya daha az sermaye ile yapabileceğiniz işleri derledik. Bu işlerden bazıları için zaman, bazıları için harcama, ve bazıları içinse enerjiye ihtiyacınız olacak.

Aşağıda yirmi bin lira sermaye ile yapabileceğiniz işleri bulabilirsiniz.

1- Bilgisayar ve Mobil Cihaz Tamirciliği

 

Bilgisayar tamirciliği işiAileniz ya da arkadaşlarınız bilgisayarla ilgili sorunlar yaşadığında akıllarına gelen ilk kişi sizseniz, bu yeteneğinizi küçük bir iş haline getirmeyi düşünebilirsiniz. Günümüzde neredeyse herkesin bir bilgisayarı var ve bir şeyler ters gittiğinde mutlaka bir uzmana ihtiyaç duyuluyor. Eğer bu uzmanın siz olduğunuzu düşünüyorsanız hemen bu konuda girişimde bulunmalısınız. Eğer mobil cihazlar konusunda da uzmanlığınız varsa, bu size bonus olarak geri dönecektir.

Başlangıç Sermayesi: Uzmanlık belgesi ve diğer resmi belgeler için yaklaşık 5000 TL’ye ihtiyacınız olacak. Ayrıca donanım ve yazılım olarak alt yapınız yoksa, başlangıç sermayesine bunları da eklemeniz gerekiyor. Son olarak bakım ve onarım için tezgahınızda ve çantanızda bulunması gereken aletleri de ilk yapmanız gereken masraflar arasına eklemelisiniz.

Aylık giderler: Yazılım ve donanım yükseltmeleri, ofisten çalışacaksanız kira, evden çalışacaksanız elektrik vs. gibi giderler.

Zaman / enerji gereksinimi: Başlangıçta kendinizi tanıtmak için çok zaman ve enerji harcamanız gerekecek. Özellikle bölgenizde rakipleriniz varsa, biraz daha fazla çaba sarf etmeniz gerekecektir.

Gelir potansiyeli: Çoğu bilgisayar teknik servisi en basit işlerden bile 50 TL – 100 TL arası ücret kazanmaktadır. Bu ücretler sorunların büyüklüğüne göre artış göstermektedir. Eğer işletmelere hizmet verirseniz gelir potansiyeliniz daha yüksek olabilir.

2- Otomatik Satış Makineleri (Otomatlar)

Otomatik satış makinesi işiOtomatik satış makineleri dünyanın en zahmetsiz yatırımları arasındadır. Tek yapmanız gereken makineyi işlek bir yere yerleştirmek ve düzenli olarak ürünleri yenilemektir. Doğru makineyi doğru yere koymak bu işte en önemli konudur. Bunun için acele etmeden, belirlediğiniz birkaç yeri yeterli sürelerde gözlemlemelisiniz. Daha sonra tavuğunuz altın yumurtlamaya başlayacaktır.

Başlangıç sermayesi: Satın aldığınız makinenin türüne bağlık olarak 1.000 TL – 20.000 TL arasındadır. Ayrıca makinenizi yerleştireceğiniz yer için kira ödemeniz gerekebileceğini de hesaba katmalısınız.

Aylık giderler: Otomatik satış makinesini dolduracak ürünler, ulaşım ve makineyi yerleştirdiğiniz yer için ödemeniz gerekebilecek %5-10 komisyon ücretleridir.

Zaman / enerji gereksinimi: Ürünleri makineye ulaştırma, yerleştirme ve taşıma için gereken zaman ve enerjidir.

Gelir potansiyeli: Küçük kapasiteli ve doğru yere yerleştirilmiş bir otomat, size haftada 200 TL kazandırır. Daha fazla sayıda ve daha büyük otomatlarınız varsa gelir potansiyeli de o kadar fazla olacaktır.

3- Parti Malzemesi Kiralama (Şişme Oyun Malzemeleri)

Şişme oyun parkı kiralam işiGünümüzde ebeveynler çocukları için doğum günleri, mezuniyet günleri ya da diğer önemli günlerde parti düzenleme konusunda birbirleriyle yarışır hale geldi. Bu durum doğal olarak kendi eğlence sektöründe iş yapanlar için oldukça karlı bir pazar oluşturdu. Siz de bu tür organizasyonlar için ihtiyacı olanlara parti malzemesi sağlayarak oldukça dikkat çekici kazançlar elde edebilirsiniz. Taşınabilir şişme oyuncaklar, şişme oyun parkları ve bunun gibi malzemelerle güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Başlangıç sermayesi: Satın alacağınız ekipmanın türüne ve miktarına bağlı olarak 1.000 TL – 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca ekipmanları taşımak, parti yerinde kurulum yapmak ve gerektiğinde bakımını yapmak için gereken araç-gereçleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Aylık giderler: Bu işte aylık giderlerin büyük bölümünü reklam ve pazarlamaya ayırmanız gerekiyor. Ne kadar çok reklam yaparsanız, o kadar çok iş anlaşması yaparsınız. Ayrıca sorumluluk sigortası konusuna da harcama yapmanız gerekecektir.

Zaman / enerji ihtiyacı: Yüksektir. Şişirilebilir malzemelerin kurulması ve toplanması çok fazla fiziksel iş gerektirebilir. Özellikle de başlangıçta tanıtım yapmak için de zaman ve enerjiye ihtiyacınız olacak.

Potansiyel gelir: Bu işte kiralayacak ne kadar malzemeniz varsa, o kadar para kazanabilirsiniz. Örneğin bir şişme oyun parkının günlük kiralama bedeli yaklaşık 200 TL’dir. Bu durumda ayda 5 gün kiralayabilirseniz aylık kazancınız 1.000 TL olacaktır.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir