Bitcoin nedir nasıl alınır

BitCoin ve Ethereum Gibi Sanal Para Birimleri Sanal Altın Madenleri oldu!

İlk sanal para olan Bitcoin, 2009 yılında sahneye çıktığında çok az insan bu yeni para birimi ile ne yapılacağını biliyordu. Bazıları geleceğin akımı olduğunu söylerken, bazıları ise hiçbir zaman tutulmayacağını iddia etti.

Bu yeni sanal para birimi tutulmakla kalmadı, aynı zamanda bir orman yangını misali hızla yayıldı. Piyasaya çıkışının üzerinden beş yıl geçtikten sonra, Bitcoin kullanan 25 milyondan fazla kişi, 31 milyondan fazla işlem gerçekleştirdi. Bu sanal para biriminin arkasındaki programlamayı gerçekten çok az kişi anlamış olsa da, tıpkı diğer para birimlerinde olduğu gibi satılabileceği ve satın alınabileceği gerçeği, Bitcoin’i ilk kullananlar için heyecan verici hale getirdi.

Piyasaya çıktıktan sonraki yedi yıl içinde Fiverr.com, Overstock.com ve diğer birçok çevrimiçi ticaret yapan kurum bu trendeki yerini aldı. Hatta şu anda bazı restaurantlar ve barlar da hesap ödemede Bitcoin kabul etmeye başladı. Günümüzde Bitcoin ile All4btc’yi kullanarak Amazon ve Ebay üzerinden alışveriş yapmak da mümkün.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin’i bu kadar popüler yapan şey, herkesin kendi Bitcoin’lerini oluşturabilmesidir. Bitcoin madenciliğinin tek dezavantajı, Bitcoin oluşturma sürecinin önemli ölçüde bilgisayar gücü gerektirmesi. Bununla birlikte, birçok Bitcoin madencisi diğerleri ile birlikte çalışarak madencilik havuzu oluşturabilmektedir. Böylece, toplu olarak yeni bloklar oluşturulup Bitcoin’ler paylaşılabilmektedir.

Bitcoinleri heyecan verici yapan bir diğer şeyse, sürekli dalgalanan bir değeri olmasıdır. Bitcoin ilk piyasaya çıktığında 1BTC (Bitcoin) = 1USD (ABD Doları) olarak değerlendi. Popülerliği arttıkça, 1BTC’nin değeri 1oz Altın seviyesine kadar ulaştı. Yani ilk çıktığında Bitcoin alan ve saklayan bir kişi, yatırımından %1000 kar etti. Bununla birlikte, Bitcoin’in değeri zamanla azaldı ve 1BTC = 600USD civarında sabit kaldı. Bu yazı hazırlanırken Preev.com’a göre 1BTC’nin değeri 603,2 USD’ydi.

Hangi sanal para biriminin tutacağını nasıl bilirim?

Çoğu yatırımcı Bitcoin pazarında çarpıcı bir hareket öngörmüyor ancak bu, treni kaçırdığınız anlamına gelmiyor. Zira hemen hemen her gün yeni bir sanal para birimi piyasaya çıkıyor. Bunlar arasında yer alan Litecoin, Peercoin ya da OneCoin gibi sanal para birimleri de Bitcoin gibi piyasaya çıktıktan sonraki kısa süre içinde değer kazandı.

Sanal para birimi konusunda marifet, “hareketli olanları” ya da tutulacak olanları tespit etmektir. Zirve değerine ulaştıklarında onları satın almayı kimse istemez. Hareket belirtileri gösteren yeni sanal para birimlerini bulmanın en iyi yollarından biri, coinmarketcap.com gibi sana para hareketlerini izleyen ve grafiklerle görüntüleyen siteler aracılığıyla piyasayı izlemektir. Aynı zamanda yeni sanal birimlerinin takip edilip tartışıldığı bir topluluk olan Reddit‘i de düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir