SON EKLENENLER
09 Eylül 2020'de eklendi

Dolar ve Euro En Yüksek Fiyata Nerede Bozdurulur?

Dolar ve Euro En Yüksek Fiyata Nerede Bozdurulur?

Türkiye ekonomisindeki belirsizliğin devam ettiği bu dönemde Dolar ve Euro kurunun ne olacağı merak konusu. İnsanların çeşitli ön görülere dayanarak alıp bozdurduğu dövizlerde kur dalgalanmaya devam ediyor. Bu nedenle insanlar sürekli Dolar ve Euro en karlı en yüksek fiyata nerede bozdurulur öğrenmek istiyor. Tabi konu mankenlerimiz Dolar ve Euro olsa da bunların dışında Sterlin’deki durumda yakından takip ediliyor. Ülkemizdeki kurun durumu dışında birde Döviz nerede bozdurulur? sorusu insanların kafasını meşgul ediyor. Çünkü Dolar’ı, Euro’yu aldığınız ve sattığınız yere karınız değişiklik gösteriyor. Döviz bozdurma da bile elimize geçen paranın tutarının değişmesinin nedeni uygulanan komisyon bedellerinden kaynaklanıyor. Her kurum kendi belirlediği komisyon ücretlerine sadık kalarak işlem yapıyor. Peki Dolar, Euro ve Sterlin gibi döviz alım ve satımını  nerelerden yapmalıyız? Hangi döviz bürolarını yada bozdurma yerlerini tercih etmeliyiz? işte detaylar.

Dolar, Euro ve Sterlin (Döviz) Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Para kazanmak için kurun dalgalanmasını fırsat bilen birçok kişi döviz yani Euro ve Dolar alım satımı yapmaktadır. Yalnız bu döviz alım satımından kazanç sağlayan sadece bu işleri yapanlar değildir. Bu kişiler dışında döviz bozdurduğunuz yerlerde bu işlemlerden kazanç sağlamaktadır. Döviz Al-Sat yapanlar ne kadar yüksek fiyata bozdurursa onlar için o kadar çok para getirisi demektir. Döviz bozan kurumlar içinse komisyon ücreti ne kadar çoksa o kadar çok para getirisi demektir. Elinizdeki dövizi bozdurmaya karar verdiğiniz zaman ilk bilmeniz gereken anlık kurun durumudur. Bunun için sürekli kuru takipte olmalısınız. Çünkü bozduracağınız yerde kur farklılıkları olabilir. Size anlık kur fiyatlarını takip etmeniz için devletin kendi sitesi olan “tcmb.gov.tr”’ adresini öneriyoruz. Böylelikle olası bir yanlış kur farkını önlemiş olursunuz. Bu kura bakıp döviz bozduracağınız yerin işleme aldığı kuru karşılaştırın. Hatta kendinizde hesaplamayı yaparak, elinize geçen parayla sizin hesapladığınız da elinize geçmesi gereken para miktarı aynı mı bakın. Küçük bir yanlış bile bozdurduğunuz Dolar ve Euro miktarına göre büyük zararlara yol açabilir.

Döviz bozdurulan yerler

En karlı döviz nerede bozdurulur

Döviz Bozdurulan Yerler

En yüksek fiyata dolar avro nerede bozdurulur sorusu oldukça sık karşımıza çıkıyor. Ancak bundan önce dolar, euro ve sterlin gibi dövizlerinizi bozdurabileceğiniz yerleri öğrenmelisiniz. Çünkü insan paraya sıkıştığı bazı durumlarda kardan ziyade bir an önce işlem yapma derdine düşüyor. Zaten dövizinizi bozdurabileceğiniz çok fazla seçeneğin olması nedeniyle ortaya en yüksek fiyata euro dolar bozdurulan yerler diye sorular çıkıyor. Peki dövizlerinizi nerede bozdurabilirsiniz işte döviz bozan işletmeler;

  • Bankalar
  • Bankamatikler (ATM’ler)
  • Kuyumcular
  • Döviz Büroları
  • El altı işlem yapan kişiler

Bankamatikten (ATM’den) Euro – Dolar Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Elinizdeki bozdurmak istediğiniz dövizi o anda bozduracak açık bir işletme bulamadıysanız, en doğru en güvenilir işlemi ATM’lerden yapabilirsiniz. Peki ya Banka Kartı olmadan döviz nasıl bozdurulur? sorunuzu duyar gibiyiz. Bunun yanıtı ise çok basit çünkü bankamatiklerde bulunan kartsız işlem menüsünden döviz bozdurma işlemi yapabiliyorsunuz. Ancak dolar ve euro satarak para kazanmayı hedefleyen kişilerin tercih etmediği gibi sizde çok zor durumda kalmadıkça döviz bozdurmak için ATM’leri tercih etmemelisiniz. Bankamatiklerden neden döviz bozdurulmamalı? diyorsanız bunun cevabı da çok basit. ATM’ler normal döviz bozdurduğunuz yerlere göre çok fazla işlem ücreti ve komisyon almaktalar. Bu nedenle Euro ve Dolar bozduran kişiler acil işleri olmadıkça ATM’lerden bozdurmazlar.

Döviz En Yüksek Karla Nerede Bozdurulur?

Elimdeki parayı dolar yapsam mı, elimde Euro var satsam mı diye zor sorularla kafalarını meşgul eden kişilerin bir başka sorusu daha vardır. En yüksek fiyata dolar euro nerede bozdurulur sorusudur. İnsanlar daha çok dolar yükselir mi, euronun durumu ne olur gibi soruların cevaplarıyla ilgilenseler de bu tarz birikim yaptıkları dövizleri nerede bozdurmanın doğru olacağını bilmezler. Özellikle kurun sürekli dalgalanması, doların ve avronun bir çıkıp bir inmesi, ülkedeki herkesi döviz al-sat işine yöneltti. Çoğu vatandaşımızda bilgiden ziyade altı boş dilden dile dolaşan spekülasyonlara inanarak çeşitli yatırımlar yapıyorlar. Tabi parayı dövize çevirken hemen her kurum aynı fiyattan işlem yaparken iş döviz bozdurmaya geldiğinde olay değişiyor. Büyükşehirler de yaşayan insanlarımız için söz konusu döviz bozdurma olunca genelde akıllarına ilk olarak döviz büroları geliyor. Ancak daha küçük yerleşim yerlerinde yaşayanlar için bu tip işlemlerin tek adresi kuyumcular. Bu işlem halkasında zaten tercih edilmemesi gereken el altı işlem yapan kişiler. Peki en uygun en karlı fiyata dolar euro nerede bozdurulur?

Döviz büroları ve kuyumcular tarafından uygulanan komisyon ücretleri sürekli değişkenlik göstermektedir. Bu tip yerler esnaf işi olduğu için tabiri caizse adamına göre işlem ücreti almaktadırlar. Daha yüksek fiyata döviz bozdurmak isteyenlere bundan önce bankaları öneriyorduk. Çünkü kendi aralarında belirledikleri işlem ücretleri aynı oluyordu. Ve bu ücret piyasada en uygun fiyata denk geliyordu. Ancak devletin bu olaya el atmasıyla en yüksek fiyata döviz bozdurabileceğiniz yerler PTT şubeleri oldu.

PTT Şube ve ATM’lerinde Döviz (Dolar-Euro) Bozdurma İşlemi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi doğrultusunda PTT şubelerinin döviz bozdurma işlemlerinde ücret almayacağını açıkladı. PTT’den euro dolar bozduran kişiler ayrıca çeşitli indirimlerden de faydalanıyor. İşte bakanın yaptığı açıklama ve beraberinde faydalanabileceğiniz indirim avantajları;

“PTT, dövizlerin Türk Lirası’na dönüştürülmesi işleminde herhangi bir komisyon almayacaktır. Döviz bozduracak müşterilere yüzde 10 kargo indirimi uygulanacaktır. Ayrıca döviz bozduracak müşterilerin havale işlemlerinde yüzde 10 indirim yapılacaktır. Vatandaşlarımız ePttAVM.com üzerinden seçili ürünlerde yapacakları alışverişlerde ise yüzde 5 indirim kazanacaklardır.”

Ayrıca banka hesabındaki dövizi bozdurmak isteyenler, bankanızın mobil uygulamasını kullanarak ya da internet bankacılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Hafta Sonu Cumartesi Pazar Döviz Dolar Euro Bozdurma

Dolar kuru canlı kurunu takip edip, tahminleri inceleyen yorumlara göre alış veya satış yapan birçok yatırımcı için hafta sonları tatildir. Çünkü internet bankacılığından yapılan alışverişler hafta sonları kâr bırakmamaktadır. Birçok banka internet bankacılığından hafta sonu dolar veya euro alışına izin vermez. Change büro adı verilen serbest piyasa da ise bankaların kapalı olması nedeniyle kur artışları düşük olarak yansıtılabilir. Hafta sonu döviz piyasası kapalıdır. Ancak bu durum elinizdeki dövizini bozduramayacağınız anlamına gelmez. Tabi bankalar kapalı olduğu için alım satım yapamazsınız. Sadece fiziki işlem yapılabilmektedir. Ancak hafta sonu dolar ve euro da dalgalanmalar, artış ve düşüşler devam eder. Cumartesi veya pazar olması dövizde artış veya yaşanmayacağı anlamına gelmez. Pazar günü akşamı kur hangi rakamda kalmış ise, Pazartesi günü artış gösterebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Eylül 2020, 00:32

Papara Kart İle Hangi ATM’den Para İşlemleri Yapılır?

Birçok bankanın aksine yaptığınız havale, EFT gibi işlemlerden kesinti yapmayan Papara Card son dönemlerde oldukça popüler oldu. Gün geçtikçe kullanıcı sayısı da artan Papara Kart bir çok işletme ile yaptığı anlaşmalarla oldukça avantajlı indirimleri de beraberinde getiriyor. Peki Papara Card ile hangi ATM’lerden işlem yapılır, Papara kartın hangi bankalarla anlaşması...

Devamını Görüntüle